niedziela, 26 stycznia 2014

Beton - tak czy nie?

Kiedyś pewnie powiedziałabym, że nie. A dziś? Coraz bardziej mi się podoba. Może dlatego, że coraz bardziej lubię nowoczesne aranżacje, a beton pięknie je eksponuje, choć widzę go też w stylistyce retro, dlaczego nie?
Jeśli marzymy o efekcie surowej betonowej ściany w naszym salonie, nie jesteśmy wcale skazani na wynajem betoniarki. Oprócz betonu tzw. monolitycznego (wylewane na miejscu elementy, zbrojone, ciężkie, stąd konieczność ich uwzględnienia w projekcie) w ofercie wielu producentów można znaleźć bowiem architektoniczny beton prefabrykowany, najczęściej pod postacią gotowych płyt. Taki materiał można już stosować na istniejącej ścianie czy podłodze (bez potrzeby uwzględniania w projekcie), również w mieszkaniach w bloku. Obecne mamy do dyspozycji najczęściej gotowe płyty betonowe o różnych wymiarach, wśród których najpopularniejsze to 60x60 cm oraz 120x60 cm. Można jednak znaleźć również oferty betonu architektonicznego o wymiarach, wielkości i kształcie płyt na zamówienie, co umożliwia tworzenie na ścianach zupełnie nowych form.
Płyty betonowe montuje się do podłoża za pomocą specjalnych systemów kotwienia, klejenia lub mocowania przy użyciu odpowiednich śrub. 
Jak wyglądają? Ano tak:
Fot. Morgan&Moller
Fot. Concreate, proj. wnętrza Madama
Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu betonowej ściany jest zastosowanie nakładanego na ścianę betonu dekoracyjnego w postaci mineralnego tynku. Dzięki temu można uzyskać efekt naturalnego surowego betonu strukturalnego z charakterystycznymi ubytkami, „wżerami”, przebarwieniami. Odpowiednio zaimpregnowany jest odporny na wilgoć i zabrudzenia, działanie grzybów i pleśni, można go zmywać i szorować, zapewnia również „oddychanie” ścian.

W zależności od sposobu aplikacji uzyskamy różne struktury: o matowym lub satynowym wykończeniu, gładkiej powierzchni lub imitacji surowego betonu, z efektem deskowania lub szalunku przemysłowego. Spektrum możliwości jest naprawdę spore. „Betonowi” konserwatyści zapewne zdecydują się na „prawdziwy” beton w postaci płyt, „beton w proszku” jest jednak coraz częściej spotykanym rozwiązaniem.
Wygląda tak:
Fot. Magnat
Fot. Fox Dekorator
Fot. Jeger
Są jeszcze meble i dodatki z betonu, robi je np. marka Morgan&Moller:


I wersja dla większych tradycjonalistów - płytki ceramiczne imitujące beton - na zdjęciu seria Loft marki Ceramstic:

Jako że beton, nie da się ukryć, jest na czasie, pokazujemy go ostatnio całkiem sporo.
Np. taki piękny dom:
Fot. Architecture BRIO. Cała galeria do obejrzenia tutaj: http://www.dobrzemieszkaj.pl/cale_wnetrze/85/weekendowy_dom_nad_strumieniem,100492.html

Podobny, choć bardziej biały:
Fot. ADN architectures. Cały dom do obejrzenia tutaj: http://www.dobrzemieszkaj.pl/cale_wnetrze/85/minimalistyczny_loft_w_bieli,100411.html

Albo i taki, w wersji bardziej przytulnej:
I co wy na to? Zdecydowalibyście się na wprowadzenie betonu do domu? Albo może już go macie?
Pozdrowienia
Justyna

4 komentarze:

 1. Czasami mi się podoba a czasami nie. Na zdjęciach. W domu nie posiadam. Beton w ogrodzie natomiast podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo jestem na tak !! przebywałam trzy miesiące w domu betonowym niesamowity klimat , mimo iż wcześniej zastanawiałam sie jak bym się czuła w tak bardzo nowoczesnym ale tez i eko stylu ( bo w tym domu dokładnie tak było ) cały klimat robiły tam lampy , no i ludzie oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na tak, bardzo podobają się mi tego typu aranżacje i
  beton architektoniczny w roli głównej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie to dobry pomysł, użyj też klej epoksydowy do metalu. Myślę że także się u ciebie sprawdzi.

  OdpowiedzUsuń