poniedziałek, 7 marca 2011

Wiosna Muminków

Może jednak przyjdzie ta wiosna? Wyglądam przez nasze redakcyjne okienko na 9 piętrze i pomału odzyskuję nadzieję. Schowaliśmy wczoraj sanki mojego synka, a to już musi być ZNAK. Może odgonimy tę zimę jak Muminkową Bukę? Muminki w ogóle są jedną z naszych ulubionych rodzinnych książek - a to w rodzinie kilkupokoleniowych moli książkowych jest dużym komplementem. Moja siostra Kalina (której inspirujące blogi możecie znaleźć tutaj i tutaj) twierdzi, że opowieści z doliny Muminków są tak wyjątkowe i tak popularne, ponieważ należą do książek archetypicznych - w postaciach głównych bohaterów Tove Jansson zaklęła uniwersalne archetypiczne postawy wobec życia i wobec ludzi.

Niektórzy są Włoczykijami - szczęśliwymi ze swoją samotnością. Niektórzy - jak Paszczaki - najlepiej się czują organizując pracę i życie innym. Niektórzy - jak Filifionki - robią wszystko "według własnych głupich zasad" i najbardziej się boją zmian w swoim ułożonym świecie. Niektórzy - jak Mimbla - myślą o własnych przyjemnościach, a niektórzy - jak Mama Muminka - o cudzych. Tatusiowie Muminka żyją wspomnieniami, a Muminki - trochę za poczciwe i za łatwowierne, mają dużo entuzjazmu, ale spory problem z asertywnością i tęsknią za życiem Włoczykija (choć w rzeczywistości wcale by ich nie pociągało). Ja jestem Muminkiem:) I oczywiście zawsze chciałam być Włóczykijem. Tyle Muminkowej psychologii.

Faktem jest, że cykl książek o Muminkach jest absolutnie i bez dwóch zdań niezwykły, a w Finlandii i w Szwecji (Dolina Muminków leży podobno gdzieś w Finlandii, a Tove Jansson to Finka pisząca po szwedzku) osiągnęły status prawdziwych gwiazd kultury masowej. Idąc tym tropem chciałabym Wam pokazać dzisiaj przedmioty inspirowane cyklem opowieści o Muminkach - a jest tego sporo:) Super na prezenty i oczywiście niezbędne elementy kolekcji każdego szanującego się Muminkofana.

Na początek kolekcja naczyń z Muminkami. Są dostępne np.  w sklepie Moomo, www.moomo.pl. Można je też znaleźć w ofercie Fafarafa, www.fafarafa.pl
Hatifnaty, www.moomo.pl
Buka, www.moomo.pl

Topik i Topcia, www.moomo.pl
Pan Inspektor, www.moomo.pl


A teraz ogromna Muminkowa kolekcja gadżetów ze sklepu Fafarafa, www.fafarafa.pl.

Piórnik z hatifnatami, www.fafarafa.pl
Podkładka z Małą Mi, www.fafarafa.pl
Z Mamą Muminka, www.fafarafa.pl
I z Too-Tiki, www.fafarafa.pl

Podkładki pod szklanki - z Farafara, www.fafarafa.pl

Pozytywka z Panną Migotką, www.fafarafa.pl

Puszki z postaciami z Muminków, www.fafarafa.pl

I kolejne, www.fafarafa.pl

I jeszcze te, www.fafarafa.pl

Sztućce z Muminkami, www.fafarafa.pl

Talerzyk Tatusia Muminka, www.fafarafa.plI zegar z Muminkiem, www.fafarafa.pl

I kolejna porcja Muminkowości. Fińska Marka Muumi to przedmioty do domu i zabawki dla dzieci z postaciami z Muminków. Te poniżej można kupić w Polsce - np. w sklepie internetowym Pikinini, www.pikinini.pl.

Foremki na ciastka, www.pikinini.pl I jeszcze jedne, www.pikiniki.pl

Foremka do zrobienia piernikowego domku Muminków, www.pikinini.pl
Plakat z Buką, www.pikinini.pl
I torebka z Małą Mi, www.pikinini.pl

I jeszcze jedna porcja Muminkowych skarbów. Wszystkie można kupić online w sklepie marki Muumi www.moominworldshop.fi. Na przykład koszulki.
Podkładka pod mysz

Garnek:)

Walizeczka
I naklejki na ścianę
Uff, można powiedzieć, że się zamuminkowiłam. Czego i Wam życzę. A na koniec - garść cytatów:
 

"Nigdy nie jest się naprawdę wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia" - Włóczykij

"Wszystko staje się trudne, kiedy się chce posiadać różne rzeczy, nosić je ze sobą i mieć je na własność" - Włóczykij.
"...Muminek wyobraził sobie, ze jest Buką. Zgięty wpół posuwał się wolno przez stosy martwych liści, a potem stanął, rozpościerając wokoło siebie mgłę. Wreszcie westchnął i spojrzał tęsknie w okno. Czuł się najbardziej samotnym stworzeniem na świecie..."

"Paszczak obudził się powoli i gdy tylko stwierdził, że jest sobą, zapragnął być kimś innym, kimś kogo nie znał. Czuł się jeszcze bardziej zmęczony niż wtedy, kiedy kładł się spać, a tu tymczasem nastał już nowy dzień, który będzie trwał do wieczora, a potem przyjdzie następny, i jeszcze następny, i ten znów będzie taki sam, jak wszystkie dni w życiu Paszczaka".

"Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne."

– (...) Uwielbiam kamienie półszlachetne! (...) Czy one są twoją własnością? - Ryjek
– Tylko wtedy kiedy na nie patrzę. Staram się zachować je w pamięci, dzięki temu unikam noszenia bagaży - Włóczykij

– Świetnie! Włóczykije lubią patrzeć, a Ryjki lubią mieć! 

"Chciałbym, żeby kiedyś ktoś tak na mnie czekał, że z tej wielkiej tęsknoty nie mógłby zasnąć" - Muminek

"Włóczykij szedł coraz szybciej, prosto w stronę lasu. Wtedy w ostatnim domu ktoś uchylił drzwi i bardzo stary głos zawołał:
- Dokąd idziesz?
- Nie wiem – odpowiedział Włóczykij.
Drzwi zamknęły się i Włóczykij wszedł w las. Miał przed sobą sto mil ciszy".

6 komentarzy:

 1. Buka - największy strach dzieciństwa:) Coś w tym jest, no nie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dorzucam ci Tiniu jeszcze cudne Muminy z galerii Agnieszki Babulewicz: http://3.bp.blogspot.com/_JWgoQpNP1Xg/TDGsB59MDTI/AAAAAAAAEBQ/3CJLGda5uVA/s1600/Obraz+5802.jpg tu masz Filifionkę, a tu Małą MI http://4.bp.blogspot.com/_JWgoQpNP1Xg/TBtfLrtYkQI/AAAAAAAAD9Q/EkkgoVRypfo/s1600/Obraz+5720.jpg

  . I Pisz pisz, wklejaj, wklejaj, cudnie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie mi Ewa Ciebie podlinkowała. Pozwolisz, że ustawię w Twojej kuchni swój kubek na kawę i będę stałym gościem?

  OdpowiedzUsuń
 4. Agnieszko, z ogromną przyjemnością:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z uśmiechem obejrzałam muminki :-) Moja mała maltaneczka nazywa się Panna Migotka i też ma taki okrągły brzuszek :-)
  W wolnej chwili zapraszam do mnie na bloga :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń